İşimde iyiyim, neden sosyal network?

İşimde iyiyim, neden sosyal network sitelerinde vakit harcamalıyım?

Bu soruyu aşağıdaki örnekle cevaplayayım:

Feren Calderwood, benimle ilk bağlantıyı Linkedin üzerinden bir sene önce gerçekleştirdi. Türkiye için fark yaratan projelerinden ve Türkiye'ye gelerek deneyimlerini aktırabileceği bir projede yer almak isteğinden bahsetti.

Bir sene boyunca karşılıklı sektör deneyimlerimizi paylaştık. Kendisini MOMO'ya konuşmacı olarak çağırdığımda çok sevinip heyecanlandı. Daha önceki gerçekleştirdiği projelerden en ilginçleri sunuma konu oldu.

Bir sene internette yazıştığım kişiyi karşımda görünce şaşırdım; sosyal network sitelerinin dünyayı ne kadar küçülttüğüne bir kez daha şahit oldum. Daha da önemlisi Feren bunları iyi kullanabiliyordu. Türkiye'ye sunum için geldiğinde birçok değerli kurumla kendisine görüşme ayarladım.

Feren'in uzmanlaştığı alanlarda özel ve etkileşimli bir proje isterseniz kendisiyle iletişime geçebilirsiniz. Özellikle dönemsel projeler için İstanbul'a gelmek istiyor.

İşimde iyiyim, neden sosyal network sitelerinde vakit harcamalıyım? Sosyal ağlarla ilgili şunları söyleyebilirim:

  • Sosyal ağlarda profilinizi ve özelliklerinizi bir kere yazarsınız, sayfanız sizin için daima çalışır. Xing profilimi yazdım, bu yazıyı okuyanlar beni ekledi bile 🙂
  • Anahtar kelimeleri iyi seçin. Örneğin Telekom sektöründeyseniz, Avea, Vodafone ve Turkcell diye mutlaka yazın. Başkalarından sizi öne çıkaracak özelliklerinizi mutlaka yazın. En iyi olduğunuz işi iyi bir şekilde belirtin.

İletişimde kalmak istediğiniz kişileri düzenli olarak ağınıza ekleyin. Bunu gözünüzde büyütmeyin, e-postanızı yazdığınızda, Linkedin tüm sisteme kayıtlı bağlantılarınızı sizin için buluyor. Bu durumda sektörde değer verdiklerinizin iş bilgileri değişse bile iletişimde kalırsınız. Daha da önemlisi bir kurumdan birini aradığınızda bir arkadaşınızın o kurumda ve sizin iletişim kurmayı istediğiniz pozisyonda olduğunu keşfedebilirsiniz.

Plaxo'yu iş yaşamında değer verdiğim kişilerin doğum günlerini takip etmek için kullanıyorum. Böylece her gün çoktandır konuşmadığım ve doğum günü olan kişiyi arıyor, iletişimimi güzel bir gün vasıtasıyla pekiştiriyorum.

İşimde iyiyim, neden sosyal network sitelerinde vakit harcamalıyım? Plaxo'ya her girdiğimde ısrarla şu an neyle ilgilendiğimi soruyor. Şu an neyle ilgilendiğinizin cevabını 30 saniye ayırıp, yazmak, konuyla ilgili birçok bilgi ve kişiye sizi ulaştırabilir. LBS ile ilgili sunum hazırlamaya çalıştığını yazan arkadaşıma dört tane değerli sunum yollamıştım. "IPTV dünyasındaki yenilikleri takip ediyorum" yazdığım bir gün, ağımdakilerden IPTV etkinliklerine davet ve okumam için kitap önerileri almıştım.

Beş dakikanızı ayırıp, bir sosyal ağ sitesine iş bilgilerinizi yazmaya veya var olan bilgilerinizi güncellemeye ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir