İnovasyon Prensi Malcolm Gladwell Huzurlarınızda

Malcolm Gladwell inovasyon

Inovasyonu Yeniden Keşfetmek

11 Eylül, İstanbul

Etkinlik Linki

 

Malcom’la tanışmam, kendimi geliştirme serüvenime daima destek olan arkadaşım   Renan’ın bana Blink kitabını ödünç vermesiyle başladı. 

Blink kitabının beni etkilemesinin en büyük nedeni; çok fazla bilginin işte doğru karar vermeyi engelleyeceğini örneklerle açıklamasıdı.

Dolayısıyla kritik bilgilere hakim olmak projeyi yönetmek için yeterliydi. Arkadaşlarımın çalıştığı kurumlarda, yöneticilerin tüm akışı bilme istekleri ve tüm bilgilerin kendisine verilmediği düşünceleriyle etrafına kızmalarını gözlemledim. Oysaki yöneticinin işi, yönetmekti; zaten satıcı olan elemanıydı; satışın gerçekleşeceğine dair elemanına inanması gereken ise yöneticisi!

Daima bana güvenen müdürlerle çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Satış ve iş geliştime  harici verilen görevlerde; bilgim eksiğim olduğunu belirttim ve öğrenmek için vakitimi harcamam gerektiğini vurguladım.

Kariyerimde her konuda bilgim olması gerekmediğini, her konuda çok bilgili olmak yerine belirli konulara odaklanmanın yararını gördüm.

Blink kitabında Malcom, büyük resmin yeterince temiz olmadığı zaman, görebilmek için büyüteç gerektiğini belirtir. 

Bundan yaptığım çıkarım ise ekip arkadaşlarıma, bilgili olduğu konularda soruları sormak ve cevaplarına inanarak; karar vermektir.

Onların uzman olduğu konuda araştırmaya girdiğimde; hem vakit kaybetmiş hem de şirkete ikilik yaratmış olurum. Huzurlu bir iş yaşamı için size bunu tavsiye ederim.

Malcolm Gladwell'in yakın zamanda ülkemizde türkçesiyle yayınlanan kitabı Çizgi Dışındakiler (Outliers) ise popülaritesi artıyorve birçok kişi tarafından okunuyor. Bu kitapta ise Gladwell, başarılı kişilerin ortak yanlarını farklı bir bakış açısıyla inceliyor.

Kendisiyle tanışmak için keyifli ve bilgilendirici videosunu izleyebilirsiniz.

Bu etkinliğe projelerine farklı gözle bakmak ve yeni iş modellerini öğrenmek isteyen kişilere tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir