MoMo Kasım 2008

MoMo Kasım 2008 Turkcellİstanbul MoMo'nun yeni dönemi başladı

En sevdiğim etkinlik, Mobile Monday İstanbul, 3 Kasım'da Turkcell ev sahipliğinde tekrar başladı.

Bu ay çoktandır konuşmacı olarak yer vermek istediğim Elif Tözge ve Refik Çağlayan bilgilendirici birer sunum gerçekleştirdi.

Momo Kasım 2008 Refik, mobil iletişim sektöründe ilk işime girdiğimde, farklı konular hakkında bilgilenmek istediğimde başucu kaynağım olan Mobilasyon blogunun yazarıydı. Dolayısıyla benim için ayrı bir yere sahip. İlk olarak yazılarından tanıdım onu. Daha sonra kendisini tanıyınca sektörün en bilgili insanlarından olduğunu gördüm.

Birçok yeni mobil servisi kendisinden öğrendiğim Elif ise, mobil sektörün gelişmesi için çalışıyor. Turkcell'de, sektörde öncü birçok servisin konumlandırılmasında ve çözüm ortaklarına tanıtılmasında aktif olarak çalıştı.

Natali Yeşilbahar, Elif Tözge, Refik Çağlayan 3 Kasım'da iki değerli sunumla renklenecek MoMo organizasyonu için çok heyecanlıydım. Turkcell ev sahipliğindeki etkinlik, Zeynep Şen'in harika ikramlarıyla başladı. MoMo organizasyonlarına destek olan Göktuğ Gedik' in, Telekom sektöründeki yazılarını takip ettiğim Kerem Fındık'ın ve heyecanla MoMo'ya ilk kayıt olan Özgür Alaz'ın çektiği fotoğraflardan keyifli etkinliğimizi görebilirsiniz.

Refik Çağlayan sunumuna bilgi gereksiniminin arttığını belirterek başladı. Alıcı ve kaynak sayısının hızla arttığına değinirken; teknolojinin mecra sayısında artışı getirdiğini belirtti ve bilgi bonbardımanında olduğumuzu hatırlattı.

Momo Kasım 2008 Günümüz iletişiminin yakınsama ve filtreleme çağı olduğundan bahsetti. Aşırı mecra alternatifinde kullanıcı dostu servislerin önemini örneklerle açıkladı: Fring gibi kolaylıkla telefonuna yükledikten sonra ücretsiz konuşma ve mesajlaşmaya başlanan bir servis. Friendfeed ise arkadaşlarınızın tüm etkinliklerini tek bir sayfadan izleyebileceğiniz ve yorum yapabileceğiniz bir servis. Alıcının çok fazla kaynak, bilgi ve ortama sahip olduğunu ve artık ürün seçerken, arkadaşlarının neler yaptığını incelediğini ve çevresinin düşüncelerine önem verdiğini vurguladı. Şu anki mevcut durumu inceleyen ve geleceğe yönelik ipuçları veren sunumu buradan inceleyebilirsiniz.

Momo Kasım 2008Elif Tözge, tüketicinin artık çok fazla mesaja boğulduğu için hiç birini görmediğini ve farklılaşmanın öneminden bahsetti. Gelecekte kişilerin artık kendini rahatça ifade edebileceği, kendi ilgi alanlarına yönelik networklerde bulunacaklarını belirtti. Bu bağlamda sunumundaki  mass media → niche & mass media → my media slaytları yeni yapıyı açıklamaya yeterliydi. Mecralarda bulunan kişi sayısının azaldığına dikkat çekti. Medyaların birleşmesiyle, deneyim ekonomisinin öne çıktığını sözlerine ekledi. Sunumun en etkilendiği bölümünde ise marka= deneyim, deneyim=sosyalleşme, sosyalleşme, sosyal=ekonomi şeklindeydi. Bu bağlamda, markalar artık deneyim yaratmalıydı, bu sayede tüketiciler sosyalleşecekti, aslında denklem basitti.

Momo Kasım 2008 Elif'in verdiği ING Bank örneğinde ING Bank, bir şubesini ING Bank Kafesi haline getirmiş. Bu kafeye gelen kişiler, ülkenin ekonomik durumu, krediler gibi bankacılıkla ilgili konularda bilgi paylaşımında bulunuyor, bu sayede gelenler, sosyalleşiyordu ve bu basit kurgu ING Bank'ın şubesinin kârlılığını reklamla sağlayamayacağı derecede arttırdı. Kişiselleştirme, etkileşim ve sosyalleşme üçgeninin satışa dönüştüğünü gösteren güzel bir örnek. Bu tarz uygulamalar hoşunuza gittiyse, daha fazla bilgi edinmek için NIKE ID projesini incelemenizi öneririm.

  Keyifli iki sunumdan sonra, Turkcell ev sahipliğindeki kokteylde, karşılıklı sohbet ederek internet ve mobil iletişim sektöründe gelen krize karşı ne gibi önlemler almamız gerektiğini konuştuk. Henüz sektörümüzü kurtaramadık; ama keyifli vakit geçirip beğenilen bir organizasyondan sonra, 1 Aralık'ta yeni bir Mobile Monday'de buluşmak üzere sözleştik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir