Gittiği her etkinlikte kendinden söz ettiriyor; çektiği fotoğraflarla!

Web sitemdeki fotoğraflarım çok beğenilince, ilk öğle yemeğimi kimle yiyeceğim kararı verilmiş oldu: Necdet Kösedağ

Sektörel dergiler ve konferanslarda çekilen kaliteli fotoğrafların arkasındaki isim.

Necdet'ten profesyonel fotoğraf çekimlerinde dikkat etmemiz gerekenleri konuştuk.

Necdet Kösedağ

NBS: 0fisime haber yapmak için gelen basın mensuplarına nerelerde poz vermeliyim?

Necdet Kösedağ: Söyleşi sırasında çekilen fotoğraflar kontrolünüz dışında olur, bundan dolayı birçok kişi istemez. Fakat söyleşi sırasındaki göz teması ve sıcaklık, fotoğrafçının, sizin ve anlattıklarınız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak ona daha iyi malzeme üretebilmesi için olanak tanıyacaktır.

Kurum logonuz veya ürünlerinizle yakın temas içerisinde olmanız ve samimi görünmeniz en doğru yoldur.

Geniş kenarlı koltukları tercih etmemelisiniz, bu tür oturma gruplarındaki rahat bir oturuş, kameranın bakış açısına bağlı olarak kötü bir görüntü vermenize sebep olur.

Beden formunuzu bozmayacak ama rahat ve samimi olacak oturma pozisyonları seçmelisiniz.

Giysilerinizle kontrast dengesini sağlayabilecek arka fonları tercih etmelisiniz.

Çalışma ofisinizin dışında, ürün ve hizmetlerinizin meydana getirildiği ortamlarda vereceğiniz fotoğraflar konunuza ne kadar hakim ve kabullenmiş olduğunuzu gösterecek ve izlenme şansını arttıracaktır.

Peki, özellikle fotoğraf çektirmemem gereken bir yer var mı?

Öncelikle kurum kimliğinizi zedeleyeceğini düşündüğünüz durumlara dikkat etmelisiniz.

Çekilecek karenin, kurumunuza, ürün ve hizmetlerinize ters düşeceğini düşünüyorsanız talebi gerekli açıklamaları yaparak reddedebilirsiniz.

Masanızda çekilecek fotoğraflar izleyici ile aranızda bir engel oluşturacaktır dolayısıyla masanızın arkasında olmamanızda fayda var.

Masada çekilmesi gerekiyorsa dağınık bir masanın kötü görünebileceği gibi çok düzenli bir masada samimi olmayan görüntüler verebilecektir.

Çalışma ortamını çok bozmadan ama görüntü kirliliği yaratan unsurları ortadan kaldırmanız yeterli olacaktır.( Boşalmış çay bardakları, yiyecekler, koltuğun arkasına asılmış ceketler ve ait olmadıkları yerlerde duran nesneler vs.) 

Ürünlerimizle ilgili söyleşi amaçlı ofisime gelen basın mensuplarına ürünle poz verebilir miyim? Bazı yöneticilerin ürünle fotoğraf çektirmekten çekindikleri fark ettim.

Marka ve tanınırlılık seviyelerini yükseltmek için çalıştığınız ürünlerinize sahip çıkmanız, onların işlevselliğini gösterebileceğiniz fotoğraflar vermeniz; sizin ve ürünleriniz açısından artı değer olacaktır.

Şeker üreticisi bir firmanın yöneticisinin o şekeri yemesi, otomobil üreticisi bir firmanın o otomobili kullanması ve bunu toplumla paylaşmasının nesi kötü olabilir ki? 

Konferans sırasında fotoğrafçıya nerede poz vermeliyim?  Bordo perde önünde çekilen fotoğrafları doğru bulmuyorum.

Konferans ve diğer etkinliklerde, söyleşiler ve fotoğraf çekimleri çok hızlı olur.

Eğer konuşmacı iseniz kürsüde çekilen fotoğraflarınıza çok müdahale edemezsiniz; en iyisi sunumunuzu hazırlarken iyi çalışmanız, kameralarla göz temasınızı iyi kurmanız, el ve yüz jestlerinizi iyi kullanmanız olacaktır.

Sunum sonrasında ayaküstü yapılan kısa söyleşi ve fotoğraf çekimi için, öncelikle giysilerinizin rengiyle kontrast oluşturacak fonları seçmelisiniz.

Çekim anında elinizde bardak, peçete, sigara gibi nesneler bulundurmamalı, varsa bile arkanıza saklamaya çalışarak komik duruma düşmemelisiniz.

Etrafınızdaki kalabalığı çok kısa süreliğine unutup sadece kameraya odaklanmalısınız. 

Dergi ve gazetelerin fotoğraf kullanım ve çekim farklılıkları var mıdır?

Evet, vardır ve var olmalıdır da, en azından ben bunu savunanlardanım.

Dergiler, gazetelere göre daha derinlemesine haber içeriklerine sahiptirler.

Dergiler daha çok fotoğrafa ihtiyaç duyarlar, ofisinizde, üretim sahanızda, açık mekânlarda fotoğraf talepleri olabilir, bir hafta, bir ay masamızda kaldıkları içinde fotoğraflarının daha detaylı olmasını isterler. Ekstra ışık kaynakları ve makyaj gerektiren çekimler gerçekleştirirler.

Gazeteler ertesi gün yeni bir gündem arayışına girerler, fotoğrafları az sayıdadır, en çarpıcı ve özetleyici fotoğrafı tercih etmek zorundadırlar. 

Toplu şirket fotoğrafı çektirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Çeşitli şirket içi motivasyon ve takım olma çalışmalarından bildiğimiz, birlikte hareket edebilme yetisinin, kamera karşısındaki halidir aslında.

Toplu fotoğraf çekmek ve çektirebilmek zor iştir; iki kişinin dahi göz kırpma senkronu farklıdır bunu 20 kişi ile yapmak daha zordur. Fotoğrafçının direktifine uymak ve ekipten bağımsız hareket etmemek en doğrusudur.

19 kişinin kameraya baktığı bir anda telefonla konuşmaya çalışan,etrafı seyreden,eğilen,kalkan kişi, çekimin gereğinden fazla uzun sürmesine ve iyi sonuç alınmamasına neden olur, o kişi olmak istemezsiniz sanırım. Arka plan olarak, fotoğrafçının tecrübesine güvenerek, kurumsal kimliğinizi yansıtacak fonlar ve mekanlar kullanmakta fayda vardır.

Giyisilerdeki ve yüzlerdeki uyum ise unutulmamalıdır.

Dergi veya gazete kısa yorumumla beraber fotoğrafıma acil olarak ihtiyaç duyarsa şirket içerisinde bunu nasıl çekebilmeliyim?

Böyle durumlar için elinizde hazır fotoğraflarınızın olması en doğrusu.

Farklı kıyafetlerle, farklı tarzlarda ve mekânlarda çekilmiş fotoğraflarınız olsun, böylesi durumlarda veya basınla yapacağınız başka söyleşilerinizde de bu fotoğrafları kullanabilirsiniz;  böylelikle istemediğiniz bir fotoğrafınızın kullanılmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Kendim şirket içinde çekmeliyim derseniz yukarıda anlattıklarımı uygulamaya çalışın.

NBS: Bu tür çekimler yapan birisini tanıyorum dilerseniz numarasını verebilirim 🙂

Necdet Kösedağ_2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir