İnternette Reklamınızı Nasıl İzlettirirsiniz?

Cihan ErgürHer an öğrenmeye hazır, neşeli bir kişilik. Çevresinde olup, bitenleri fazlasıyla farkında ve bulunduğu çağın ihtiyaçlarına uygun proje gerçekleştirmek için hevesli. Hevesli olduğu kadar bilgili; bilgili olduğu kadar çalışmayı seviyor: Cihan Ergür

Haziran ayında kurduğu  Eggrobot dijital kreatif ajans ile video merkezli projeler geliştiren, ürün odaklı oyunlar ve ağızdan ağızdan pazarlama kampanyaları hazırlayan Cihan; yabancı harika kampanyalardan derlediği yazısıyla bizlerle birlikte.

İnternette Reklamınızı Nasıl İzlettirirsiniz ?

İnternetten bilgi almaya çalışmak, tıpkı yangın musluğundan su içmek gibi. Bilginin kalitesine ulaşma yolları çok çeşitli ama bunların arasında ses ve görüntünün birleştiği video tabanlı uygulamalar son dönemde ön planda.

Sadece bilgi ulaştırma yöntemi olarak bakmadığımız da bile video tabanlı uygulamalar, görselliği ön planda tutarak ve minimum 2 duyumuzu hedefleyerek ( hissetmeyi de katabiliriz aslında) en etkili sonuçları almamızı sağlıyor.

Bu tür yazılarda adettir, "rakamlar ile konuş" "data önemlidir"… Doğrudur da ancak google'a "youtube izlenme rakamları, istatistikleri" ni yazarsanız zaten karşınıza bir çok data gelicek. Herkesin bildiği kolay ulaşılabilir datalara çok detaya girmeden en ilginç "rakam"ı verelim;

"%66"

Şubat 2007 – Şubat 2008 arasında Amerika'da ki video izleme sayısındaki artış oranı ( Kaynak: Comscore Inc. ) Çok fazla değil birkaç ay sonrası, Nisan 2008'de Cadburry'nin Truck reklamına funkymonkey86 adlı kullanıcının bıraktığı yorum;

" izlemek için bir reklamı seçtim. Çok garip"

İnternet üzerindeki video tabanlı projelerde interaksiyonun tavan yaptığı harika örnekler mevcut. Bunlara birde mobilite eklendiğinde kullanıcıların hikayenin içeriğine müdahale etmesi projenin ya da advergame'in başarı şansını artırıyor.

TwixTwix'in "get the girl " advergame'i son dönemdeki en başarılı projelerden biri. Amacımız "esas oğlan"ın kızı tavlamasına yardımcı olmak. Bütün hikaye video tabanlı, yani bizim yaptığımız seçimlerin hikayeye etkisini anında görebiliyoruz.Tavlamaya çalıştığımız kızın eski erkek arkadaşı ile ağız dalaşına girmek ya da suyuna gidip dost olmak yapacağımız seçimlerin sonunda alacağımız sonuçlardan birkaçı.

FrançoiseÜrünün özelliklerini anlatmak, farklılığının altını çizmek ve tüm bunları-ve daha fazlasını- kısa bir süre içerisinde ziyaretçiyi/ müşteriyi / kullanıcıyı sıkmadan yaratıcı bir şekilde sunabilmek; yakın zamanda Fransız şarapları için hazırlanan sitede bunların tümünü bulmak mümkün. Etraflarındaki olayları, objeleri ve durumları konuşmadan karşısındakilere anlatabilen mime francois, konu Fransız şaraplarına gelince söyleyecek çok şeyi olduğunu, bizim o gece için kendisine uygun gördüğümüz hanımefendiyle randevusu sırasında anlatıyor. Sitedeki deneyimi yaşadıktan sonra akıllarda kalan en önemli tat şu; "Fransız şarapları hakkında bilmem gereken çok şey varmış".

FrijjFrijj yoğun kıvamlı bir çeşit meyveli içecek. Yoğun kıvamıyla farklı olduğunu vurgulamak için internet üzerinde eski korku filmlerindeki klişeleri ağır akışkanlık temalarıyla birleştirip harika kısa filmler ortaya çıkarmışlar. Web sitelerinden belli aralıklarla sayıları artan eğlenceli kısa filmleri izlerken ürünün yoğun kıvamıda sürekli olarak vurgulanıyor. Anahtar nokta kısa, eğlenceli ve farklı.

 Haziran ayında kurduğum Eggrobot dijital kreatif ajans ile video merkezli projeler geliştirdiğimiz şu günlerde ülkemizdeki markaların doğru kurgulanmış interaktif projelere cesaret ettiğini bizzat görmek heyecan verici. Sonuç olarak 26 milyonluk Türk internet kullanıcısının büyük çoğunluğunun okumaktan çok izlemeyi tercih ettiğini göz önüne alırsak, 2009'un bizim için video tabanlı projeler ile geçeceğini söylemek pek de yanlış olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir