Levent Kocatürk: Birileri Bizi İşletiyor!

Levent Kocatürk

Mobil dünyaya adım attığım ilk günlerde tanıdım Levent'i. Karşısındakini dikkatle dinlemesi ve müşterisinin istediğini algılayıp, daima çözümle gelmesi; sektördeki birçok kişiden farklılaşmasını sağladı. Vegatel şirketinde Genel Müdürlük görevini yürüten Levent Kocatürk, bilgilendirici yazısıyla bizlerle:Birileri Bizi İşletiyor!

Here sene trendleri takip etmek, tüketici eğilimlerini keşfetmek için araştırmalara milyonlarca dolar para harcanır.

Birileri Bizi İşletiyor_1Cep telefonu, akıllı telefon ve PDA (Personal Digital Assistant) üreticileri de benzer şekilde bu araştırmaları yaparlar. Onlarca eğilim, tercih veya kullanım alışkanlığı içerisinde her seferinde sadece birkaç tanesi ön plana çıkar. Ama bu cihazları yine de özellik bombardımanına tutarlar.

Sektörel körlük bu olsa gerek. Hepimiz başkalarını kendimiz gibi zannediyoruz. 1,3 Mpixel'in üzerindeki çözünülürlüğü gözün ayırt etmesi kolay değil. Ama sanki kullanıcı  çektiği resimden poster yaptırıyormuş gibi 10 Mpixel ve üzeri pazarlamaya çalışılıyor.

Yıllar önce Siemens Mobile Kablosuz Telefon Bölümünde Almanya'da bulunan üst düzey bir yöneticinin "Gigaset markalı DECT (telsiz) telefonlarımızda ortalama 40 özellik bulunmakta. Ancak müşterilerimiz  için önemli olanın sadece birkaç tanesi olduğunu çok geç fark edebildik" şeklindeki samimi itirafını hiç unutamam.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum Telecoms Academy'nin MBA programı için hazırlamış olduğu eğitim dökümanında "Reklamlarda  tüketiciler için önemli olanın karmaşık ve anlaşılması zor olan teknolojiler değil, hayatı kolaylaştıracak ve kullanımı kolay faydalar" olduğundan bahsediyordu.

Birileri Bizi İşletiyor2Ülkemizde senelerdir 3G (3.Nesil) Mobil İletişim Sistemleri lisanslarının verilmesi konusu gündem maddesidir. 3G gelecek dertler bitecek denilmektedir. 3G lisansları sonunda verildi, gözümüz aydın! 3G lisansları konuşula dursun, senelerdir ülkemizde 3G özellikli olarak satılan telefonların sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor. Traji komik olan ise 3,5G yani, HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) desteği olanlar dahi aylardır satılıyor ülkemizde.

İşletim sistemlerini de atlamak olmaz. Windows Mobile, Symbian, Linux, Blackberry, Iphone, Palm, Android gibi çok fazla sayıda işletim sistemi bulunması operatörlerinde, üreticilerin de kafasını karıştırmış durumda. Vodafone, bu karışıklığın içerisinden çıkmak için çareyi sene başında sadece Windows Mobile, Symbian ve Linux destekli telefonları destekleyeceğini duyurmakla bulmuştu. Göründüğü kadarı ile işletim sistemleri cephesinde rekabet, operatörler cephesinde de kafa karışıklığı artarak devam edecek. 

Birileri bizi ciddi şekilde işletiyor sanırım! 

Tüketici seviyesine inebildiğimiz, tüketici gözünden bakabilmeyi öğrendiğimiz zaman belki de hepimiz için hayat daha kolay olacak. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir